Resultat 2015
5 ÅRS - JUBILEUM UNDER 2015 !
fredag 16 januari Fäktning hos Ängby Fäktklubb i Åkeshov
Herrar: 1.Thomas Åkerberg 6segrar matchindex 1,0 2.Mats Nilsen 5segrar m-idx 0,83 3.Niklas Zethraeus 3segrar m-idx 0,5 +3 stötar 4.Arne Andersson 3segrar m-idx 0,5 -6 stötar 5.Anders Erston 2segrar m-idx 0,33 -9stötar 6.Jan Terry Terfelt 1 seger m-idx 0,17 -11stötar 7.Tönnes Graveley 1 mseger 0,17idx -13 stötar
Damer: 1. Maria van der Schoot 13segrar-vinst i final 2.Annika Lindberg 3.Åsa Arrhen vinst i semifinal 4.Thedal Gebremeskel 5.Linda Karlander 3segrar matchindex 0,75 6.Susann Nyberg 2segrar m-idx0,5 +1stöt 7.Eva G Qvarnström 1seger m-idx0,33 -1 stöt 8.Elsa Kadric 1seger m-idx0,33 -1 stöt 9. Ewa Modin 1seger m-idx 0,33 -4 stötar 10. Lina Holmsen 1seger midx 0,25 -4stötar 11.Helle Holmgren 1seger m-idx 0,25 -5 stötar 12.Veronika Pyke Erston 1seger m-idx 0,25 -8 stötar 13.Jenny Ulvehed 1seger m-idx 0,25 -8 stötar 14.Susanne Zethraeus 0segrar 15.Gugg Christina Hedblom 0segrar
lördag 14 Februari Skridskor ca 3 km vid Tranholmen
Tävlingen är inställd pga dåliga isförhållanden.
torsdag 12 mars Längdskidåkning 2,5 km Ekebyhov
Tävlingen är inställd pga dåliga snöförhållanden
fredag 27 mars Bowling, 2 serier, hos Åkeshov Bowling
Herrar: 1.Thomas Åkerberg 330p 2.Ulf Hanson 300p 3.Tönnes Graveley 294p 4.Mats Nilsen 286p 5.Per Hedblom 266p 6. Anders Erston 257p 6.Niklas van der Schoot 257p 8.Ulrik Långberg 249p 9.Arne Andersson 230p 10.PerAnders Erlandsson 216p
Damer: 1. Elisabeth Lilli Degen Hanson 238p 2.Maria van der Schoot 198p 3.Susanne Zetraeus 188p 4.Elsa Dzogovic 178p 4.Birgitta långberg 178p 6.Maria Winther 174p 7.Thedal Gebremeskel 169p 8.Jenny Ulvehed 165p 9.Lena Berglöf Elm 141p 10.Gugg Christina Hedblom 128p 11.Susann Nyberg 127p 12.Eva G Qvarnström 124p
söndag 19 april Badminton i Tappström Bollhallen
Herrar: 1.Tönnes Graveley 2vunna matcher 2.Ulf Hanson 1vunnen 3.Magnus Karlander 0
Damer: 1.Åsa Arrhen 7vunna matcher 2.Maria Winther 5vunna 3.Helle Holmgren 5vunna 4.Maria van derSchoot 4vunna 5.Susanne Zethraeus 4vunna 6.Elsa Dzogowic 2vunna 7.Elisabet Degen Hansen 1vunnen 8.Jenny Ulvehed 0
tisdag 5 maj Orientering 6 kontroller, i Ekebyhov
Herrar: 1.Thomas Åkerberg 18.02 min/6 kontroller 2.Magnus Karlander 22:02min/6kontr 3.Ulric Långberg 26:50/6kontr 4.Niklas van der Schoot 39:48/6kontr 5.Mats Nilsen 47:31/6kontr 6.Tönnes Graveley 30min/0kontr
Damer: 1.Henrietta Lindberg Skjöldebrand 27:19min/6kontroller 2.Maria van der Schoot 30:27min/6kontr 3.Maria Winther 46:45/6kontr 4.Eva G Qvarnström 50:15/6kontr 5.Helle Holmgren 51:09/6kontr 6.Jenny Ulvehed 53:40/6kontr 7.Birgitta Långberg 58:59/6kontr 8.Åsa Arrhen 52:01/5kontr 9.Elsa Dzogowiz 57:05/5kontr 10.Thedal Gebremeskel 37:18/2kontr 11.Susann Nyberg 1:06:59/4kontr
måndag 8 jun Varpa, i Ekerö Sommarstad fotbollsplan
Herrar: 1.Magnus Karlander 2.Tönnes Graveley 3.Anders Erston 4.Arne Andersson 5.Thomas Åkerberg 6.Per- Anders Erlandsson 7.Björn Elm
Damer: 1.Elsa Dzogowiz 2.Henrietta Lindberg Sköldebrand 3.Helle Holmgren 4.Susann Nyberg 5.Susanne Zethraeus 6.Veronica Pyke Erston 7.Eva G Qvarnström 8.Thedal Gebremeskel 9.Lena Berglöw Elm 10.Jenny Ulvehed 11.Maria Winther
tisdag 18 eller måndag 24 augusti Minigolf på Kärsön
Herrar: 1.Niklas Zethraeus 41slag 2.Tönnes Graveley 44slag 3.Thomas Åkerberg 45slag 4.Niklas vander Schoot 47slag 5.Arne Andersson 50slag 6.Ulric Långberg 52slag 7.Anders Erston 56slag
Damer: 1.Helle Holmgren 46slag 2.Henrietta Lindberg Sjöldebrand 48slag 3.Elisabeth Lilli Hansen 49slag 4.Birgitta Långberg 50slag 4.Susann Nyberg 50slag 6.Maria van der Schoot 51slag 7.Susanne Zethraeus 52slag 8.Veronica Pyke Erston 54slag 9.Åsa Arrhen 55slag 10.Jenny Ulvehed 56slag 11.Eva G Qvarnström 58slag 12.Gugg Christina Hedblom 59slag 13.Elsa Dzogovic 65slag 14.Thedal Gebremeskel 73slag
onsdag 9 september Terränglöpning 2,5 km i Ekebyhov,
Herrar: 1.Thomas Åkerberg 10,23 2.Torbjörn Utling 10,38 3.Niklas van der Schoot 11,55 4.Arne Anersson 14,36 5.Tönnes Graveley 25,25 6.Ulf Hanson -
Damer: 1.Thedal Gebremeskel 12,37 2.Maria Winther 12,39 3.Maria van der Schoot 13,24 4.Susann Nyberg 14,16 5.Lena Berglöw Elm 14,27 6.Henrietta Lindberg Skjöldebrand 14,42 7.Helle Holmgren 14,54 8.Elisabeth Lilli Degen Hansen 15,00 9.Marie Agelii 19,01 10.Eva G Qvarnström 21,28 11.Elsa Dzogovic 23,30
söndag 27 september Bordtennis, herrar 5 set, damer poolspel 3 set samt finaler, i Närlunda skola
Herrar: 1.Niklas Zethraeus 4 segrar 2.Niklas Van der Schoot 3 segrar 3.Thomas Åkerberg 2 segrar 4.Torbjörn Utling 1 seger 5.Tönnes Graveley 0 segrar
Damer: 1.Gugg Christina Hedblom 2.Lilli Elisabeth Degen Hansen 3.Henrietta Lndberg Skjöldebrand 4.Susanne Zethraeus 5.Maria van der Schoot 6.Helle Holmgren 7.Maria Winther 8.Eva G Qvarnström 9.Elsa Eliszabeta Dzogovic
fredag 16 oktober Simning i Vällingby simhall,
Herrar 100m final, Damer 25 m kval, Afinal 100 m Bfinal 50 m
Herrar: 1.Niklas van der Schoot 1,.24,37 2.Thomas Åkerberg 2,05,32 3.Per Hedblom 2,09,20 4.Torbjörn Utling 2,20,59 5.Arne Andersson 2,29,00
Damer: 1. Maria van der Schoot 17,67/1,34,83 2.Helle Holmgren 23,80/1,56,6 3.Jenny Ulvehed 22,75/2,18,17 4.Henrietta Lindberg Skjöldebrand 21,16/2,20,83 5.Marie Agelii 31,68/1,07,23 6.Eva G Qvarnström 26,79/1,07,48 7.Gugg Christina Hedblom 31,40/1,11,22 8.Susann Nyberg 33,37/1,22,08 9.Elsa Dzogovic 2,30,31 10.Theedal Gebremeskel 0,0
fredag 20 november Dart i Hembygdsgården
Herrar: 1.Tönnes Graveley 2,Anders Erston 3.Patrik Lindberg 4.Torbjörn Utling 5.Thomas Åkerberg 6.Niklas Zethreaus 7.Ulf Hanson 8.Arne Andersson 9.Per Hedblom
Damer: 1.Henrietta Lindberg Skjöldebrand 2.Jenny Ulvehed 3.Elisabet Lilli Degen Hanson 4.Åsa Arrhen 4.Susanne Zethraeus 6.Susann Nyberg 7. Veronica Pyke Erston 7.Maria van der Schoot 9.Helle Holmgren 10.Eva G Qvarnström 11.Marie Agelii 12.-Christina Gugg Hedblom
2015: Totalsegrare Herrar Thomas Åkerberg och Damer Maria van der Schoot
2014: Totalsegrare herrar Magnus Karlander och damer Maria van der Schoot
Resultat i respektive deltävling 2014
2013: Totalsegrare herrar Robert Holmgren och damer Helene Holmgren
Resultat i respektive deltävling 2013
2012: Totalsgerare herrar Robert Holmgren och damer Linda Karlander
Resultat i respektive deltävling 2012
2011: Totalsegrare herrar Magnus Karlander och damer Linda Karlander.